Урок мужності
«З Україною в серці!»
Мета: формувати в учнів почуття патріотизму, любові до свого
народу, його історії та героїчного минулого;розвивати мотивацію, спрямовану на
підготовку до захисту Вітчизни, на прикладі подвигу героїв, виховати
громадянські почуття, свідому соціальну активность та відповідальність.
Обладнання: карта України, записи
висловів про Україну, прислів’я, приказки про рідний край,
проектор,комп’ютер.
Музичне оформлення: відеоролики: «Небесна
сотня», «Лише у нас на Україні», «Я люблю Україну свою», запис
Державного Гімну України.
Оформлення: елементи народної символіки; плакати із зображенням Державного Прапора України, Державного Герба України.
Лейтмотив заходу: Україна, громадянин, патріот, незалежність,
історія народу, народна пісня.
Хід уроку
І. Організаційний етап
На екрані демонструється відео фрагмент пісні І. Федишин «Лише у нас на Україні
ІІ. Мотивація навчально-виховної діяльності учнів.
1.
Оголошення теми уроку.
Учитель: Дорогі
діти, у нас зараз пройде незвичайний урок. Сьогодні ми будемо говорити про нашу
державу.
Учень 1: На світі багато чудових країн,
Мені
наймиліша, найкраща країна,
Яка
піднялася, мов Фенікс, з руїн,
Безсмертна
моя Україна.
Учень 2: Ти з
давніх віків непокірна була
І волю свою боронила
невпинно.
Нарешті збулося – її здобула
Звитяжна моя Україна.
Учень 3: На землях
твоїх неозорих степів
Живе працьовита і чесна родина,
Хвилюється колосом стиглих хлібів
Моя золота Україна.
Учень 4: В садах і
дібровах в вечірні часи
Чарує нас пісня дзвінка солов’їна,
І чути співочі дівчат
голоси, –
Пісенна моя Україна.
Учень 5: Тепер ще не легко живеться тобі,
Є в тому, мабуть, особлива
причина.
Та все подолає в тяжкій боротьбі
Незламна моя Україна.
Учень 6: Квітуй,
мов калина, над плесами вод,
Будь в дружбі і праціміцна
та єдина.
Хай буде щасливим твій вільний
народ,
Прекрасна моя Україно!
ІІІ. Основна частина
Учитель: Подивіться, будь ласка, у вікно: шепоче
замріяний вітер слова кохання річці синьоокій, а день стоїть у шелестах золота
та яскравих кольорах осінніх квітів. Обнялися голубе небо і пожовкле колосся безкраїх
степів. Такою ми бачимо під вересневим сонцем нашу неньку – Україну. Вона горда від того, що зуміла виховати
людей, здатних об’єднатися на Майдані, здобути волю, вибороти справедливість.
Ми заявили про себе, як про велику націю, гідну зайняти достойнее місце у світовій спільноті. Трагічніподії в Україні, починаючи з листопада минулого року,
тривожать та не залишають байдужими жодного громадянина країни.
Демонстрація відеофрагменту «Небесна
сотня»
Учитель: Революція гідності далася українцям дорогою ціною. До цих
пір – понад тисячі людей вважають зниклими безвісти. До цих пір - в українських
та зарубіжних лікарнях рятують сотні тяжкопоранених. До цих пір Небесна сотня
поповнюється Героями.
А тоді, 22 лютого2014 року, на Майдані звучав неймовірно тужливий діалог
між матір'ю і сином - лемківська пісня «Пливе кача» у виконанні «Піккардійської
терції». Вперше вона прозвучала на Майдані під час похорону білоруса Михайла Жізневського
на прохання його найближчого товариша. Це була його улюблена пісня, яку вони
часто з побратимами співали на Майдані. Сам він народився в Гомелі, але
останнім часом жив у Білій Церкві на Київщині.
На долю українців випало стільки страждань і випробувань,
що автори переповнялися сумними емоціями і вкладали їх у слова і музику. А
особливий пласт - це, власне, похоронні пісні, настільки сумні, що неможливо
втримати сліз. В них закладений історичний код нації, зрозумілий будь-кому.
Так, як в «Пливе кача». Тому що кожна мати розуміє, що виховує сина не для
того, щоб відпускати на війну, будь-який чоловік не хоче загинути на чужині,
сестра або брат не готові втрачати близьких. Сьогодні нам вже важко уявити собі
прощання з Героями якимось іншим твором. Людина, яка написала цю пісню,
пропустила її через серце. Тому зараз з автором в унісон плачуть сотні тисяч
людей.
Учитель: Кожному з нас
необхідно усвідомити, за що боролися учасники Євромайдану і заради чого
пожертвували своїм життям загиблі в зоні АТО українські воїни.
Вшануємо їх пам’ять хвилиною мовчання.
Хвилина мовчання
Учитель: Багато людей зізнаються, що Майдан змінив їх
сприйняття музики. Скажімо, абстрактні раніше слова Гімну отримали об'ємність,
викликають сильні емоції і справжній патріотизм. У тривожні моменти люди їм
оберігаються, як щитом.
Учень 6: Народе мій, пишаюся тобою:
Моя душа – частинка твого «Я».
Красою правди у святім двобою
Понад Майданом сонця лик
сія…
Учень 7: Є
нація! Хай знаютьвсі у світі:
Ми є! Народ піднявся із колін!
І переможно сонце правди світить,
Співає гордо наш Державний Гімн.
Звучить Державний Гімн України
Учитель: Про
етапи становлення України, її історію вам розкаже учень-історикознавець.
Учень: Віддавна на території України існували держави скіфів,
сарматів, готів та інших народів, але відправним пунктів української
державності і культури вважається Київська Русь.
Формування новітньої нації
припало на часи визвольної війни 1648-1657 років під
проводом Богдана Хмельницького протии Речі Посполитої.
Результатом війни стало заснування в України козацької держави –
Війська Запорозького.
У ХVІІІ
столітті козацька автономія булла ліквідована. Під час української революції початку ХХ століття постало декілька національних держав: Українська Народна Республіка, Українська
Держава, Західно-Українська Народна Республіка
У 1919 році відбулося возз’єднання
українських земель, проголошено Акт злуки. У 1922 роціУкраїнська республіка
ввійшла до складу Радянського Cоюзу.
Сучасна держава Україна утворилась у
результаті розпаду Радянського
Cоюзу 1
грудня 1991 року.
Україна–унітарна
держава, територія якої поділяється на адміністративно-територіальні одиниці, що не мають статусу державних утворень і не володіють суверенними
правами.
Учитель: А зараз ми проведемо вікторину «Чи знаєте ви Україну?» Дайте відповідь на такі питання:
Вікторина «Чи знаєте ви Україну?»
1. У якій півкулі знаходиться
на карті наша Батьківщина? У східній
2.
На якому материку ми живемо? Євразія
3.
Які країни межують з Україною на півночі? Білорусь
4.
З якою державою Україна межує на сході? Росія
5.
Коли країна проголосила свою незалежність? 24
серпня 1991 року
6. Де знаходяться географічний центр Європи? На
території України в
Закарпатській області поблизу с. Ділове
7. Як називається найвища
вершина Карпат? Гора Говерла, 2061 м
8.
Яка найбільша річка в Україні? Дніпро
9.
Як називається столиця України?м. Київ
10.
Яке найбільше озеро в Україні? озеро
Сасик
Учитель: Щороку ви поглиблюєте, збагачуєте новим
змістом поняття «Батьківщина». Нещодавно поняття «Батьківщина» обмежувалось для вас рідною хатою, де
впершепізналилюбов та опікумами і тата, ласку бабусі, мудрістьдідуся, тепло
родини. Проминуло раннєдитинство – і вже стежинка від хати повела вас до школи. Саме тут відкрили для себе, щови не
просто діти своїх батьків, а ще й українці, а Батьківщина наша – Україна, велика і
прекрасна. Україна – одна з найбільших
держав Європи. За офіційною статистикою
на 1 січня 2014 року в Україні проживає
45,5 мільйонів осіб. За
цим показником Україна займає 29
місце у світі. Оскільки це велика
країна, то живуть у ній люди різних національностей.
Поряд з українцями на території України проживають представники понад 100 національностей.
Зараз ми з вами проведемоконкурс «Мовознавство для
допитливих»:
Конкурс «Мовознавство для допитливих»:
Учитель: Завдання:
здійсніть подорож містами України і скажіть, хто вас зустріне:
у Києві – (киянин);
у Кіровограді –
(кіровоградець);
у Харкові –(харків’янин);
у Львові – (львів’янин);
у Сумах – (сумчанин);
у Донбасі – (донбасівець);
в Одесі – (одесит);
у Чернівцях – (чернівчанин);
у Чернігові – (чернігівець);
у Полтаві – (полтавчанин).
Учитель: Мова відіграє важливу роль не лише у становленні націй, але й у житті кожноїлюдини,
адже слова мають свою енергетику, а отже
– чинять вплив на
нас із вами. Детальніше вам розповість группа учнів-лінгвістів.
Учні: Український народ має давню історію, він витворив
оригінальну й неповторну культуру, відому всьому світові.
Однак найголовнішою ознакою, що
дає йому право називатися нацією, є мова – його найбільша духовна цінність. Це найдорожчий
скарб, перееданий нам
попередніми поколіннями,
виплеканий у давньому переказі, у
народній пісні, у
влучній приказці.
Пригадаймо слова Панаса Мирного: «Найбільшеі найдорожче добро в кожного народу
– це мова. Ота
жива схованка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своєдавнє життя, і свої сподіванки,
і розум, і досвід».
Якщо в
народу відібрати його мову, він зникне,
втративши культуру та історію. Ось як про цесвого часу сказала Ліна Костенко:
«Нації вмирають не
від інфаркту,
спочатку їм відбирають мову».
2. Один давньогрецькийфілософ казав: «Заговори, щоб я тебе побачив». Це дуже символічний вислів із глибоким змістом. Якими побачать українців інші народи, залежить від самих українців. Ми хочемо бути багатомовнимита освіченими,
хочемо, щоб про нас знав увесь світ, хочемо шанувати та любити рідну мову. Українська мова – це святі скрижалі української нації, тому
її слід берегти,
пишатися нею, завжди пам’ятаючи
про її значення,
про її цілющу,
відроджуючу силу:
Ми
з нею відомі усюди,
Усе, що треба, нам є
А хто свою мову забуде,
Той серце забуде своє.
Вона, як зоря пурпурова,
Щосяє з небесних висот.
І там, де звучить рідна мова,
Живе український народ.
В. Сосюра
Учитель: –Українська пісня – це частина духовного життя народу і вона незалишає його ні в радості, ні в смутку, крок у крок слідує за ним від дитинства до старості. Пропоную вам провести конкурс «Українська пісня». Для
цього нам треба поділитися на дві команди і
по черзі виконувати українські пісні.
Конкурс української пісні
Учитель: – Слава країни – це не лише її територія, мова, природні багатства, а головне – люди, які своїми здобутка ми прославляють країну на весь світ. Слід згадати найвидатніших
з-поміж тих, чиї імена назавжди увійшли в історичну пам’ять, у душу народу українського. Про них Вам розкаже группа учнів-соціологів.
Учні: 1. Тарас
Григорович Шевченко-український поет, філософ, письменник,
графік, художник, політик, громадський діяч,
і, як кажуть самі українці, духовний батько
сучасного українського народу.
2. Григорій Сковорода – педагог, поет,
просвітитель, філософ, автор трактатів, байок, пісень.
1. Микола Лисенко, український
композитор, автор опер «Тарас Бульба», «Наталка Полтавка», «Енеїда», автор
дитячих опер і оперет.
2. Михайло Грушевський – історик, організатор української науки, професор, автор ілюстрованої історії України.
1. Борис Патон всесвітньо відомий вчений у сфері металургії
і технології металів,
академік, президент Національної АН України, автор технології зварювання
тканин.
2. Ігор Тамм –видатний фізик-теоретик, лауреат Нобелівської премії з фізики. Його дитинство пройшло у
Єлисаветграді (нині Кіровоград),
закінчив Єлисаветградську чоловічу гімназію
(1913 р.).
1. Микола Амосов –видатний український лікар,
учений у сфері серцево-судинної хірургії, біокібернетик.
2. Леонід Каденюк – перший космонавт незалежної України, Герой України. Відомі українські спортсмени:
1. Сергій Бубка (стрибки з жердиною), Лілія Подкопаєва
(спортивна гімнастика), Оксана Баюл (фігурне катання), Яна Клочкова
(плавання), Олег Блохін і Андрій
Шевченко (футбол), Ірина Дерюгіна і Ганна Безсонова (художня гімнастика), брати
Віталій та Володимир Клички, Василь Ломаченко і Олександр Усик (бокс).
Учитель: – У
прислів’ях, приказках, крилатих виразах втілені моральні цінності українського
народу, які живуть сотні років та висвітлюють найвищу мудрість – як бути
Людиною.
Конкурс«Закінчити прислів’я»
«Без верби і калини…» (немає України).
«Людина без рідної землі…» (як соловей без гнізда).
«За рідний край…» (життя віддай).
«Та земля мила…» (де мати
народила).
«За народ і волю…» (віддамо життя і долю).
«Жити – …»
(Вітчизніслужити).
«Нема на світі другої України…»
(немає другого Дніпра).
ІV. Підведення підсумків.
Учитель: Україна багатонаціональна,
багатомовна, але Україна єдина.
Пам’ятаємо,
не забуваємо і цінуємо нашу Батьківщину. Збережемо наш патріотизм, віру та силу духу для наступних поколінь.
Демонстрація відеофрагментупісні А. Матвійчука«Я люблю Україну свою»
Учитель: На цьому урок наш закінчено. Всього Вам
найкращого. Миру та
злагоди
Вашим родинам. Будьте здорові, любіть
та поважайте своїх батьків та вчителів. Дякую Вам за увагу.
Летіли легко, хоч Майдан ридав…
І з кров´ю перемішана сльоза….
А батько сина ще не відпускав..
Й заплакав Бог,побачивши загін:
Спереду – сотник ,молодий,вродливий
І юний хлопчик в касці голубій,
І вчитель літній-сивий-сивий..
І рани їхні вже не їм болять..
Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло..
Як крила ангела, злітаючи назад,
Небесна сотня в вирій полетіла…
Загальношкільний проект
"Герої навколо нас"
Концептуальні
засади проекту:
-Сформованість національної самосвідомості - головна
громадянська риса особистості
- Національна ідея -не просто атрибут
національної свідомості, а поштовх до конкретних практичних справ
- Залучення до пошукової роботи - умова
духовного розвитку
- Завдання школи - виховання
високоморальної особистості, здатної знати і пам’ятати історію свого народу,
бути готовим у будь-який час стати на захист Батьківщини
- Оцінка всіх ідеологій через призму
загальнолюдських гуманістичних цінностей - ідеалів добра, правди, краси,
справедливості, совісті.
Мета
проекту:
·
виховання у дітей та учнівської молоді
громадянськості, патріотизму як найважливіших духовно-моральних і соціальних
цінностей, готовності до активного прояву в різних сферах життя суспільства;
·
поглибити
знання вихованців з історії української державності й громадянства, культури
народу, його традицій;
·
формувати повагу до України, високий рівень
національної, правової свідомості і самосвідомості, громадянської, соціальної
відповідальності, готовності працювати в ім’я розквіту України, усвідомлення
необхідності досконалого знання державної мови;
·
розвивати інтелектуальні, духовні, трудові,
художньо-естетичні риси, розумні потреби та установки, ініціативність, творчі
здібності й таланти вихованців,
·
виховувати
високі моральні якості особистості;
стимулювати постійне зростання вихованців як особистостей,
прагнення до
·
самовираження,
самореалізації та самоствердження, активної діяльності; здатність до виконання
громадянського обов’язку.
·
зрозуміти й відчути
подвиг українського народу в роки Великої Вітчизняної війни, «Небесної сотні»
та воїнів АТО;
·
розвиток творчих здібностей.
·
формувати
національно -
громадянську ментальність особистості, її громадянські якості, відповідальність
перед державою та потребу мати активну громадянську позицію.
·
виховувати
в учнів почуття гордості за приналежність до українського народу, їх
громадянські чесноти, якості патріота – громадянина, прагнення зробити свій
внесок у розбудову України
·
виховувати в учнів бережливе ставлення до
історично -
культурної спадщини народу, шанобливе ставлення до минулого й прагнення будувати
майбутнє держави.
Завдання проекту:
1. Залучати
учнів до конкретних справ з формування національно - громадянської свідомості, формування
патріотичних якостей.
2. Розвивати
творчу думку та навички роботи з джерелами інформації.
3. Залучати
учнів до вивчення традицій Березнівського краю.
4. Виховувати в
учнів гуманістичну позицію, високі патріотичні почуття.
5. Формувати
екологічну культуру дітей, гармонію відносин людини з природою.
6. Виховувати
високоморальну особистість, орієнтовану на загальнолюдські цінності.
Напрямки
роботи:
* науково - дослідницька
робота;
* агітаційно - просвітницька діяльність;
* інформаційно -комунікативна діяльність;
* навчально - виховна робота;
* проектування та моделювання.
* агітаційно - просвітницька діяльність;
* інформаційно -комунікативна діяльність;
* навчально - виховна робота;
* проектування та моделювання.
Очікувані результати:
Проект дасть змогу:
а) виховати
почуття національної гідності та гордості у дітей за історичні та культурні
надбання українського народу, сформувати якості громадянина - патріота;
б) підвищити
рівень національної свідомості особистості, ціннісне ставлення її до держави,
її минулого, сучасного і майбутнього;
в) забезпечити
сприятливі умови для розвитку творчих здібностей учнів, реалізації їх природних
нахилів, прагнень до духовного зростання;
г)створити низку
ефективних заходів щодо формування патріотичних почуттів учнів;
д) підвищити інтелектуально -духовний рівень дітей.
д) підвищити інтелектуально -духовний рівень дітей.
Учасники
проекту:
·
учні1-11 класів;
·
вчителі;
·
батьки.
Тип
проекту: практико-орієнтований.
За кількістю учасників: масовий.
Тривалість: Лютий 2014 - травень 2016 року
Не забувайте незабутнє
І не
знецінюйте коштовне.
Л. Костенко
Актуальність проекту:
Виховання у молодого покоління почуття
патріотизму, відданості справі зміцнення державності, активної громадянської
позиції нині визнані проблемами загальнодержавного масштабу.
У державних
нормативно-правових документах національних як стратегічні визначаються
завдання виховання в особистості любові до
Батьківщини, усвідомлення нею
свого громадянського обов’язку на основі національних і загальнолюдських
духовних цінностей, утвердження якостей громадянина-патріота України як
світоглядного чинника.
Даний проект дозволить сформувати та
розвинути творчі здібності школярів, бажання берегти й примножувати свою
національну історію і культуру; розвивати почуття національної гідності.
Діти більш детально ознайомляться з історичним минулим нашої держави, її
славними традиціями і звичаями українського народу.
Реалізація проекту передбачає розв’язання проблеми поетапної практичної
діяльності учнів по досягненню поставленої мети.
Проект спрямований навчити дітей здобувати знання самостійно (збирати
необхідну інформацію, вміти її аналізувати з різних точок зору, уміти робити
висновки) та застосовувати їх; стимулювати інтерес до проблем громадсько -
патріотичного виховання; формувати бажання зберігати, як святиню, все те, що
пов’язує нас із рідною землею; любов до національних традицій народної
мудрості, до краси і гармонії рідного слова.
Громадянсько - патріотичне виховання - важлива складова суспільства. З
дитинства важливо закріпити у свідомості кожної дитини, що кожна людина -
громадянин держави, і кожен повинен робити посильний внесок у розбудову її;
гордитися своїми і спільними колективними справами, які допомагають державі
стати кращою, розвиненішою.
У кожної дитини повинна виникати потреба знати історію своєї держави,
прагнення захищати її національні інтереси, бути патріотом своєї країни. Патріотизм на даний час є нагальною потребою і
держави, якій необхідно, щоб усі діти стали національно свідомими громадянами -
патріотами, здатними забезпечити країні
гідне місце в цивілізованому світі. Збереження історико-культурних традицій
народу, знання героїчного минулого - це основа патріотичного виховання.
Проводячи різні заходи на патріотичну тематику, ми не тільки вшановуємо пам’ять
про тих, хто загинув, ми знайомимо з українськими традиціями минулого,
створюємо нові тандеми української сучасності, розвиваємо почуття «національної
гідності».
Актуальність
проекту доведена самим життям. Спільна праця вихованців та педагогів сприяє
формуванню духовно-етичних, патріотичних орієнтирів молоді. Підготовка інформації, збір матеріалів про героїчні подвиги українців, віртуальні
стежки-подорожі, акції, тематичні виставки
- дозволять не просто укріпити свої знання про Україну в минулому та
сучасності, але і по-особливому розкриє значення слова «батьківщина»,
підвищить цінність національних традицій та колориту, пропустивши її через
серце кожного учасника проекту.
Етапи
реалізації пРОЕКТУ
« Герої навколо
нас»
№
|
Етапи реалізації
|
Зміст роботи
|
Термін проведення
|
Відповідальний
|
1.
|
І
етап- підготов-
чо-аналітич-ний
|
1.Формування
теми проекту.
2.
Визначення мети, завдань проекту.
3.
Планування роботи в рамках проекту.
|
Лютий-Березень -
2014
|
Лукавенко
Т.П.,
заст.з
ВР
|
2.
|
ІІ етап-практич-ний
|
Збір інформаційного матеріалу. Проведення
загальношкільних заходів. Реалізація міні-проектів в класних колективах
|
Грудень 2014- квітень 2016
|
Савчук
Т.І.,педагог-організатор,
класні керівники
|
Уроки Пам’яті, уроки Мужності, зустрічі з цікавими людьми села(до Дня
Перемоги, до Дня пам’яті воїнів, загиблих в Афганістані; Дня Захисника
України; Дня Збройних Сил України).
|
Протягом навчального року
|
Класні керівники
|
||
Історичне краєзнавство (екскурсії в
історико-етнографічну експозицію; Березнівський краєзнавчий музей; музей села Бистричі; подорожі рідним
краєм).
|
Протягом навчального року
|
Класні керівники
|
||
Виховні та інформаційні години, присвячені видатним датам
українського календаря
|
Протягом навчального року
|
Класні керівники
|
||
Опитування та анкетування учнів
«Що означає бути
громадянином/патріотом?»;
«Чи хочу я жити та працювати в
Україні?»;
«За що я люблю Батьківщину?»
|
лютий
|
Практичний
психолог
|
||
Акції «Милосердя», «З вірою в серці»,
«Спільними зусиллями» (надання волонтерської допомоги, організація пошукової
діяльності учнів: збір та узагальнення матеріалів для поповнення фондів історико-етнографічної
експозиції, підтримка захисників нашої країни)
|
Протягом
навчального року
|
Савчук Т.І.,педагог-організатор, класні
керівники
|
||
Міні-проект «Рідний край, де ми живемо»
|
Вресень-грудень
2015 року
|
Кл.кер.1-4
класів
|
||
Міні-проект
«Ми патріоти України»
|
Жовтень
2015 року
|
Кл.кер.8
класів
|
||
Міні
- проект «Герої УНР»
|
Січень
2016
|
Кл.
кер.11класів
|
||
Міні-проект «Ліквідатори аварії на Чорнобильській АЕС»
|
Березень
– квітень 2016
|
Кл.кер.10
класів
|
||
Міні-проект
«Сім чудес моєї малої Батьківщини»
|
Жовтень2015-квітень
2016
|
Кл.кер.7
класів класи
|
||
Міні-проект
«Герої Небесної сотні»
|
Вересень
–грудень 2015
|
Кл.кер.5
класів
|
||
Міні-проект
«Революція Гідності – головні дійові особи»
|
Жовтень-листопад
2015
|
Кл.кер.10
класів
|
||
Дослідницько-пошуковий
проект «Герої не вмирають»
|
Січень-Грудень
2015
|
Кл.кер.9 класів
|
||
Міні-проект
«Обеліск мого села»
|
Січень
–травень2016
|
Кл.кер.1
класів
|
||
Міні-проект
«Герої не вмирають»
(
військослужбовці нашого краю,які загинули в АТО)
|
Січень-грудень
2015
|
Кл.кер.6
класів
|
||
«Герої не вмирають!» Реквієм
присвячений героям «Небесної сотні», які загинули в лютому 2014 року в Києві
|
19.02.2015
|
|||
Міні-проект
«Учасники АТО мого села»
|
Вересень-листопад 2015
|
Кл.кер.2
класів
|
||
Вечір-реквієм
«Пам’ять серця»
|
21.05.2015
27.05.2015
|
Педагог-організатор
|
||
Диктант
національної єдності, присвячений вшануванню річниці Революції гідності.
Флеш-акція «Повертайся живим».
|
19.02.15
|
Вчителі української мови, Класні керівники
|
||
Конкурс
відеороликів соціальної реклами «Пам’ятати, щоб жити»
|
19.02.15
|
Класні керівники
7-8
кл.
|
||
Загальношкільна
лінійка до річниці визволення України від німецько-фашистських загарбників
|
28.10.2015
|
Зубчик
Г.П.,
вч.історії
|
||
Загальношкільна акція
«Ті, хто боролися за Свободу»
|
18.02.15
07.05.15
|
Вчителі історії, класні керівники
|
||
Мітинг-реквієм «Вічна пам’ять героям»
|
08.05.15
|
Лукавенко Т.П.,
заступник
з ВР,
Савчук
Т.І.,
педагог-організатор
|
||
Оформлення
тематичних виставок «Герої не вмирають» на вшанування пам’яті загиблих воїнів-героїв
АТО
|
Листопад,2015
|
Мамчур Н.Ф.,
бібл.ПШБ
|
||
3.
|
Підсумко-
вий
|
Узагальнення отриманих результатів. Випуск інформаційного
вісника, до якого увійдуть всі матеріали, зібрані учасниками проекту.
|
Квітень- грудень 2015
|
Лукавенко Т.П.,
заступник директора з ВР
|
Науково-практична конференція «Пам'ять вічно
жива». Створення електронних презентацій за тематикою міні-проектів
|
Класні керівники
|
|||
Обговорення конкретних результатів проекту
з учасниками навчально-виховного процесу, батьками, громадськістю
|
Класні
керівники
|
|||
Створення
виставкової експозиції в шкільній історико-етнографічній експозиції «Пам’ять
вічна у наших серцях».
Випуск
«Книга Пам’яті села Прислуч» з доповненнями
|
Мамчур О.М.,
вч.історії,
класні
керівники
|
Очікувані
результати:
·
даний проект сприятиме розвитку
національної свідомості й громадянської активності у сучасної української
молоді – майбутнього нашої держави;
·
вивчити, дослідити замулені
сторінки історії свого краю;
·
виробити власну ідеологічну та політичну
позицію;
·
стати цілісною особистістю, здатною перетворити
моральні знання у переконання, стійкі моральні почуття та вчинки;
·
поповнити фонд шкільної історико-етнографічної
експозиції новими краєзнавчими матеріалами.
Громадянин України
формується з дитинства, удосконалюється в юності, утверджується у зрілості,
формується на позитивному прикладі родини, школи, колективу, суспільства.
Благодатний вплив народних духовних скарбів українського народу виховує в
молодого покоління бажання будувати в собі упродовж життя свій храм Добра,
Краси і Правди. У рамках проекту «Герої
навколо нас» проводилась ціла низка різноманітних виховних заходів. А
саме: акція «Пізнай свій край», ,розважальна програма «Я люблю Україну»,
виставка «Мов квітка сорочка-вишиванка», акція «Сім чудес моєї малої
Батьківщини», «Козацькі забави», інтелектуальні ігри «Козацькому роду немає
переводу», конкурс патріотичної пісні, акції: «Розфарбуй Україну»,«Оберіг для воїна».
Важливе місце займає
також туристсько-краєзнавча, пошукова і дослідницька робота. Організовувались
краєзнавчі подорожі, акції. Справжню романтику юності, відчуття господаря
власної долі, організатора цікавих і потрібних справ переживають лідери учнівського
самоврядування під час екскурсій і походів по Україні і рідному краю.
Робота над проектом триває , по закінченню даного проекту буде створена презентація . Проведені заходи та акції військово-патріотичного спрямування сприяють громадянському змужнінню моїх вихованців. За три роки впровадження проекту «Збережемо пам’ять про Подвиг» допомогли учням класу зростати свідомими громадянами України. Вони проявляють любов та інтерес до вивчення історії рідного краю, героїчних сторінок історії Великої Вітчизняної війни, шанують ветеранів війни та праці, які своїми ратними і трудовими подвигами відстояли рідну землю в грізні роки війни та підняли її з руїн, збудували незалежну Українську державу.
Робота над проектом триває , по закінченню даного проекту буде створена презентація . Проведені заходи та акції військово-патріотичного спрямування сприяють громадянському змужнінню моїх вихованців. За три роки впровадження проекту «Збережемо пам’ять про Подвиг» допомогли учням класу зростати свідомими громадянами України. Вони проявляють любов та інтерес до вивчення історії рідного краю, героїчних сторінок історії Великої Вітчизняної війни, шанують ветеранів війни та праці, які своїми ратними і трудовими подвигами відстояли рідну землю в грізні роки війни та підняли її з руїн, збудували незалежну Українську державу.
Герої не вмирають
Загальношкільна
лінійка, присвячена героям «Небесної сотні», які загинули в лютому 2014 року в
Києві
Класний керівник: Історія
будь-якого народу містить періоди, дати, які є вирішальними і доленосними в
його житті. Ми повинні пам’ятати і не забувати героїчні сторінки, коли
проливали кров патріоти. Адже хто не знає минулого, той не вартий майбутнього.
1Ведуча: Україна не раз піднімалася з колін. Побита і
ціла в ранах, та нездоланна для ворогів своїх, вона йшла ворогу під кулі, щоб
захистити всіх своїх дітей. Терновим шляхом дійшла Україна до сьогоднішніх
днів.
Україна: Сторіччями здригався мій народ
Від ярм,
від зрад й кривавих заворушень,
І мову
як духовний ополот
Втирали
в бруд прямісінько у душах.
Шевченко
вмер. І Лесі вже нема.
Є
незалежність. Є уже свобода.
І все
одно ще темно від примар.
І все
одно щось гірко труїть воду.
2Ведучий: Здавалось все скінчилося, давно минуло і
більш ніхто не пройде шляхом тих кривавих дій. Та не так здавалось, як вже
сталось. Що робиться з тобою, чому ти плачеш,
Україно?
Україна: В вогні та диму страдають мої міста. Мене
понищено, спалено. А найбільше серце обливається кров’ю за сотні моїх дочок і
синів, які загинули від куль власної влади. Ще болять і кровоточать рани, земля
захлинається від крові та сліз матерів,сестер,побратимів.
«Небесна
Сотня»…Юнаки,батьки
Їх імена
мені ніколи не забути –
Вони ж
за мене полягли,
Так як і
ті, що захищали Крути.
Щемить у
грудях, і душа болить
За долю
мого рідного народу.
Але у
серці іскра ще горить,
І не
втрачаю віру у свободу.
1 Уч.: На тебе боляче дивитись,
Нам
залишається молитись.
Молитися
за волю, за народ,
Щоб вже
кінець-кінцем
Добитися
свобод.
І вийти
з клітки поневолі,
Бо нам
кріпацтва вже доволі.
Невже
настали Сталінські часи?
О, Боже
наш, ти нас спаси!
Врятуй
нам неньку Україну,
І не
зроби з неї руїну.
Ми миру
хочемо, добра,
Щоб
Україна вільною була́.
Всевишній,
нам допоможи,
І Батьківщину збережи!
1Ведуча: За три місяці Україна прожила цілу історичну
епоху.
2 Ведучий: 22
листопада 2013року заява влади
призупинити підготовку до підписання угоди про Євроінтеграцію сколихнула народ
України. По містах почали збиратися студентські протестні акції.
2 Уч.: Спохмурніла земля,коли звістка прийшла.
Як із
вибором нас обдурили:
Знахабнілі
чини, що свавіллям жили,
Курс в
ЄС на «таможний» змінили.
Ми з
протестом пішли, хто ж тоді, як не ми,
Нас в
столиці зібралось немало.
І
здригнувся Майдан, похитнувся весь клан,
Революція
слово сказала.
3 Уч.: Гей, розвивайся прапор свободи!
Йди на майдани, вільний народе!
Хай не злякають нас перешкоди,
Тут ми підпишем власні угоди!
В бій
барабани!
Всі на майдани!
Люди Країни
Правда за нами!!!
4 Уч.: Влада, насилля і розкрадання,
Має відчути наше бажання
Жити у мирі, без фальшування…
Досить неправди! Досить страждання!
Осінь не гріє руки та ноги,
Гріють надії і діалоги.
Зносити чинно мусим тривоги
Й гордо стояти до ПЕРЕМОГИ!!!
В бій
барабани!
Всі на майдани!
Люди Країни
Правда за нами!!!
1Ведуча: 30 листопада у Києві на Майдан вийшли сотні
молодих студентів, які всіляко підкреслювали мирний характер своєї акції. Злочинна влада вчинила замах на мирний
протест і на декларовані цими молодими людьми загальноєвропейські
цінності. Десятки протестувальників були
по звірячому побиті спецпідрозділами міліції
і у важкому стані потрапили до лікарень, а доля багатьох з них невідома
і до сьогодні.
2 Ведучий:
Шоковані замахом на основоположні права і свободи людини та побиттям мирних
студентів, сотні тисяч українців вийшли на Майдан Незалежності, вимагаючи
покарання винних у побитті студентів та відставки тогочасної влади.
1Ведуча: Після двох місяців мирних протестів
підтримка мітингувальників зростала. Замість того, щоб мирно врегулювати ситуацію, 18 лютого
тодішня влада на чолі з президентом Януковичем віддала злочинний наказ
застосувати зброю і зробити «зачистку» Майдану, застосовуючи водомет, бронетранспортери
і вогнепальну зброю.
2 Ведучий:
Постріл, другий, розірвалася тиша , і нестерпний біль…Кров, вогонь, стрілянина
на ураження… Знову смерті, поранені, відірвані руки, проламані голови, вибиті
очі, покалічені жінки, поранені священники.
1Ведуча: Хмари зловісні нависли над нами,
Сили
ворожі нас довго гнітуть,
Станьмо
ж до бою усі з ворогами,
Смерть
або воля та згода нас ждуть!
2 Ведучий:
Справжні бої розгорталися в центрі Києва 18-20 лютого на вулицях Інститутській,
Грушевського, на Європейській площі, майдані, у Маріїнському парку! Навколо
вибухи, стогін, горе. До нас прийшла війна.
1Ведуча: Справжня кровопролитна війна. Нас намагалися
винищити за бажання мати людську гідність і самим обирати своє життя. Настав
той час, коли кожен українець мав зробити вибір: або ти станеш рабом, або будеш
вільною людиною і житимеш у вільній державі.
6 Уч.: Ми ж не злякаймось! Гордо і сміло
Стяг
піднесемо за правеє діло,
Стяг
боротьби за свободу народу,
Щоб
панували скрізь воля та згода!
2 Ведучий: На очах
у всього світу влада розстрілювала свій народ. Майдан оточили з усіх боків,
взяли у щільне кільце. Та люди не здавалися. Співали Гімн. Зі сцени лунали
молитви, патріотичні пісні.
7 Уч.: В лави ставаймо, стяг піднімаймо,
Хай лине
грізно могутній наш спів,
Гордо і
сміло за правеє діло
Вдаримо
разом на всіх ворогів!
Станьмо
ж до бою, не згинуть ніколи
Ті, що
поляжуть за щастя людей,
Ті, що
життя віддадуть задля волі,
Ті, що у
тюрми підуть з-за ідей!
1 Ведуча: Проти мирних мітингувальників кинули
Внутрішні війська, спецпідрозділ «Беркут» , на дахах будинків розмістили
снайперів, завозили проплачених «тітутшок». В один день тисячі мирних людей
стали солдатами свого народу.
8 Уч.: Помста усім ворогам-супостатам,
Що
закували народ в кайдани,
Помста і
смерть всім царям, плутократам,
Нумо ж,
до бою, всі праці сини!
2 Ведучий: Вони йшли голіруч проти озброєних
вишколених беркутівців. А у них під ногами зривалися світло-шумові гранати,
довкола свистіли кулі. Бійці
спецпідрозділу «Беркут» застосували спецзасоби, декого розстрілювали впритул,
захоплювали і добивали поранених.
1 Ведуча: На що мітингувальники «відповіли» камінням,
бруківкою, яку розбирали прямо з-під ніг, петардами, та «коктейлями Молотова».
Із засобів оборони у мітингувальників були тільки саморобні дерев’яні
щити, дерев’яні палиці, барикади,
створені з підручних матеріалів та
палаючі автомобільні шини і їдкий дим,
що густою хмарою оповив серце України – Київ..
9 Уч.: Палає Київ у вогні,
горять сталеві БТРи
там на межі-передовій,
народ боронять волонтери.
Палають шини і серця,
ніхто не хоче помирати,
Перед екраном матері
і там, і там їхні солдати..
Там у шоломі зі щитом,
стоїть з Франківщини хлопчина,
з червоним на грудях хрестом,
поранених несе дівчина.
Стоїть із Харкова Андрій,
Сашко тримає оборону,
він тут вже 48 днів,
як сам приїхав з Краснодону.
Ось знову хвиля йде атак,
усе змітають водомети,
морозно трошки: «-2»,
горять позаду вже намети…
Всіх щільно взяли у кільце, здається ОСЬ (!)
наш дух зламають
Та хтось із права затягнув,
народний гімн усі співають.
Тримати крепко треба щит,
бо там позаду наші діти,
батьки стоять і матері,
нема куди нам відступити.
Лунає вибух поруч десь,
то світло-шумова граната
це «Беркут» мило передав,
нам подарунок від Ґаранта.
І ще учора ти і я ,
були звичайні активісти.
А вже сьогодні, всі ми тут:
БАНДФОРМУВАННЯ-ТЕРОРИСТИ.
По ліву сторону, під щит,
знову граната залітає,
і мій колега «екстреміст»,
на неї стрімко так, лягає!
Та, що ж ти робиш брате мій?!
Знімаю з нього «балаклаву»,
лице криваве, очі, біль…
Дівочі коси розгортаю…
Та, що ж це люди за війна?
Де бій приймають ненависний,
ті хто міцний бронежилет,
вибрав сьогодні, ніж намисто.
Хто замість плаття, мов на бал,
вже надіває «балаклави»
і так хоробро за щитом,
стоїть під натиском навали?
Ви й досі кажете, що ми,
стоїм тут всі за якісь гроші?
А може й в морзі хлопчаки,
лежать за гроші теж хороші?
А може й це мале дівча,
якому вже добу не спиться,
стоїть бо радісно їй жить,
під панським катом і молиться? (c).
горять сталеві БТРи
там на межі-передовій,
народ боронять волонтери.
Палають шини і серця,
ніхто не хоче помирати,
Перед екраном матері
і там, і там їхні солдати..
Там у шоломі зі щитом,
стоїть з Франківщини хлопчина,
з червоним на грудях хрестом,
поранених несе дівчина.
Стоїть із Харкова Андрій,
Сашко тримає оборону,
він тут вже 48 днів,
як сам приїхав з Краснодону.
Ось знову хвиля йде атак,
усе змітають водомети,
морозно трошки: «-2»,
горять позаду вже намети…
Всіх щільно взяли у кільце, здається ОСЬ (!)
наш дух зламають
Та хтось із права затягнув,
народний гімн усі співають.
Тримати крепко треба щит,
бо там позаду наші діти,
батьки стоять і матері,
нема куди нам відступити.
Лунає вибух поруч десь,
то світло-шумова граната
це «Беркут» мило передав,
нам подарунок від Ґаранта.
І ще учора ти і я ,
були звичайні активісти.
А вже сьогодні, всі ми тут:
БАНДФОРМУВАННЯ-ТЕРОРИСТИ.
По ліву сторону, під щит,
знову граната залітає,
і мій колега «екстреміст»,
на неї стрімко так, лягає!
Та, що ж ти робиш брате мій?!
Знімаю з нього «балаклаву»,
лице криваве, очі, біль…
Дівочі коси розгортаю…
Та, що ж це люди за війна?
Де бій приймають ненависний,
ті хто міцний бронежилет,
вибрав сьогодні, ніж намисто.
Хто замість плаття, мов на бал,
вже надіває «балаклави»
і так хоробро за щитом,
стоїть під натиском навали?
Ви й досі кажете, що ми,
стоїм тут всі за якісь гроші?
А може й в морзі хлопчаки,
лежать за гроші теж хороші?
А може й це мале дівча,
якому вже добу не спиться,
стоїть бо радісно їй жить,
під панським катом і молиться? (c).
10 Уч.: Коли Герої в передсмертний
крок,
Так
віддано цю волю здобували,
Свідомо
вбивці, тиснучи курок,
У пекло
свої душі віддавали
Режим стріляє в потилиці й
спини,
Убивають людей мисливські гвинтівки.
А все, що ми можем – палити шини.
Україна бере початок з бруківки.
Убивають людей мисливські гвинтівки.
А все, що ми можем – палити шини.
Україна бере початок з бруківки.
11.Уч.:Цвітуть на
Майдані смерті тюльпани,
Тріпочуть на вітрі криваві знамена,
Вогонь облизує трупи і рани.
Україна бере початок із мене.
Тріпочуть на вітрі криваві знамена,
Вогонь облизує трупи і рани.
Україна бере початок із мене.
Ріки крові уже
течуть.
На країні – вогненний шов.
Дзвони дзвонять – щоб ти почув.
Дзвони дзвонять – щоб ти пішов.
На країні – вогненний шов.
Дзвони дзвонять – щоб ти почув.
Дзвони дзвонять – щоб ти пішов.
2 Ведучий: Тисячі
поранених і майже 100 людей було вбито снайперами та бійцями спецпідрозділів
міліції. Серед них – науковці, викладачі, студенти, вчителі, художники,
архітектори, театральні режисери, громадські активісти. Кров цих людей стала
вироком для злочинної диктатури. Ця «Небесна Сотня» своїм життям викупили
свободу для мільйонів українців і дає шанс збудувати нову демократичну правову
державу.
1 Ведуча: Безсмертні душі вбитих і закатованих
відійшли у небеса, але вони вічно житимуть в народній пам’яті, бо «Герої не
вмирають!»
11Уч. : …і мовчки сотня непокорених героїв
відходила у чисті небеса,
і погляди знесилених мільйонів
дивились вслід братам, батькам, синам;
Вони
загинули за нас весною
Віддали
все що було в їхньому житті
І ринули
у небо сотнею святою
Боронити
звідти нас від ворогів
у темне
небо по руках в відкритих трунах
до світу кращого крізь сльози матерів,
не буде прощення убивцям й нам не буде,
коли непомщеними лишаться всі ті, хто так
любив,
хто не дістався правди, оступившись на
півкроці,
горять серця, палають вільні душі,
зійшла зоря, гряде нове життя,
герої не вмирають, кличуть нас на барикади,
і хай прийме тіла їх мерзла ще земля,
витає дух нескореної волі,
гримлять щити, молитви і пісні,
рядами рівними між нас ідуть герої,
усі, хто голову поклав в ці темні дні.
З очей
мільйонів – сльози потекли;
Серця
мільйонів – болем умивались… .
Серця ж
Героїв битись не могли,
І очі
їхні вже не відкривались.
А сотню вже зустріли небеса..
Летіли легко, хоч Майдан ридав…
І з кров´ю перемішана сльоза….
А батько сина ще не відпускав..
Й заплакав Бог,побачивши загін:
Спереду – сотник ,молодий,вродливий
І юний хлопчик в касці голубій,
І вчитель літній-сивий-сивий..
І рани їхні вже не їм болять..
Жовто-блакитний стяг покрив їм тіло..
Як крила ангела, злітаючи назад,
Небесна сотня в вирій полетіла…
На небі
спокій їх чекає вже;
І Вічна
Пам`ять на землі настала.
За них
ми Богу молимось лише,
Та промовляєм: Слава! Слава!
Слава!
Пісня «Небесну
сотню Господи прийми».
О.Табаков (кліп)
Ведучий 2 Ми закликаємо вас сьогодні згадати у ваших молитвах усіх Героїв, які
поклали свої голови за наше майбутнє. Хай пам'ять всіх невинно убитих згуртує
нас, живих, дасть нам силу та волю, мудрість і наснагу для зміцнення власної
держави на власній землі. У жалобі схилимо голови. Вони згасли як зорі.
Ведучий 1 Нехай кожен з нас торкнеться пам’яттю цього
священного вогню-частинки вічного. А світло цієї свічки хай буде даниною тим,
хто навічно пішов від нас, хто заради
торжества справедливості жертвував собою. Вони повинні жити в нашій пам’яті!
(Під мелодію гімну Небесної сотні «Пливе кача» ведучий запалює свічку і
передає її учням по колу. Свічку передають з рук в руки )
Учень 11
У
нашій пам'яті Ви назавжди лишились,
Історія одна, і Ви - її частина.
Ви тільки знайте, браття, ми за Вас молились,
І молимось: за Вами - ненька Україна!
Вже не повернеться додому той хлопчина,
Що його вчора тільки мати відпустила,
Поцілувала, тихо мовивши: "Іди, дитино,
За щастя України, бо вона - єдина".
Казала мати берегти себе. Але даремно,
Бо хлопець був готовий йти безстрашно,
Аби лише країна, котру так кохав страшенно,
Не стала на коліна, а боролася відважно.
Учень 12
Хлопчина вірив, що колись, одного ранку,
Відкривши очі, він відчує повну волю.
Але та куля, в день зимовий, на світанку,
Перехопила подих та змінила долю.
Хлопчина вірив, що колись, одного дня,
Розкаже син йому, як любить Батьківщину.
Хіба він знав, що борючись за це щодня,
Все доведеться відпустити в мить єдину.
Так. Той хлопчина, він не знав тоді,
Що нелюд пострілом прицільним забере життя.
І браття хлопця, українці, у біді,
Заплачуть, відпустивши тіло в небуття.
Учень 13
Але ж душа, душа Героя вічно лине!
До тебе наші сльози, молитви, зізнання!
Повір, хлопчино, наша пам'ять не загине,
Як і омріяні тобою воля та кохання.
Небесна сотня. Прапор. Чорна стрічка.
І сльози, бо ти, хлопче, словом вже не з нами.
Але в думках ти поруч, і не згасне свічка,
І линуть буде "Слава Україні!" над ланами.
Ведучий 2 Пробач мені, мамо, що одягнув тебе у чорную хустину.
Історія одна, і Ви - її частина.
Ви тільки знайте, браття, ми за Вас молились,
І молимось: за Вами - ненька Україна!
Вже не повернеться додому той хлопчина,
Що його вчора тільки мати відпустила,
Поцілувала, тихо мовивши: "Іди, дитино,
За щастя України, бо вона - єдина".
Казала мати берегти себе. Але даремно,
Бо хлопець був готовий йти безстрашно,
Аби лише країна, котру так кохав страшенно,
Не стала на коліна, а боролася відважно.
Учень 12
Хлопчина вірив, що колись, одного ранку,
Відкривши очі, він відчує повну волю.
Але та куля, в день зимовий, на світанку,
Перехопила подих та змінила долю.
Хлопчина вірив, що колись, одного дня,
Розкаже син йому, як любить Батьківщину.
Хіба він знав, що борючись за це щодня,
Все доведеться відпустити в мить єдину.
Так. Той хлопчина, він не знав тоді,
Що нелюд пострілом прицільним забере життя.
І браття хлопця, українці, у біді,
Заплачуть, відпустивши тіло в небуття.
Учень 13
Але ж душа, душа Героя вічно лине!
До тебе наші сльози, молитви, зізнання!
Повір, хлопчино, наша пам'ять не загине,
Як і омріяні тобою воля та кохання.
Небесна сотня. Прапор. Чорна стрічка.
І сльози, бо ти, хлопче, словом вже не з нами.
Але в думках ти поруч, і не згасне свічка,
І линуть буде "Слава Україні!" над ланами.
Ведучий 2 Пробач мені, мамо, що одягнув тебе у чорную хустину.
Ти віддала мене взамін за нашу
рідну, вільну, чесну Україну.
Ведучий 1 Героям Майдану, впавшим мертвими за світле
майбутнє України, присвячується хвилина мовчання.
(Хвилина мовчання)
Ведучий 2 Ці люди – справжні герої.
Вони загинули як герої і проводжають їх як героїв. В кожному районі, кожному
місті й селі зупиняються процесії, що везуть домовини з тілами загиблих, і
місцеві люди, навіть серед пізньої ночі, зі свічками в руках, в дощ і холод, зі
слізьми на очах віддають останню шану героям.
1 Ведуча: І вже сердець немає молодих,
Що
билися за волю разом з нами.
Лиш чути
материнський плач за них,
Який
блукає довгими ночами.
(Виходить мати, ставить
запалену свічку і квіти)
Мати: Синочку, вже тебе нема, закрилися навіки очі
твої,
Душа у
вічність відійшла,
Ти так
хотів добра й свободи
Й за це
поклав своє життя.
А ти не
гасни, нам весь час світи
Ясним
вогнем, на промінь сонця схожим
Я вірю –
ти серед святих
Перебуваєш
там у Царстві Божім.
(Голос сина)
1 Син: Мамо, не плач. Я повернусь весною.
У шибку пташинкою вдарюсь Твою.
Прийду на світанні в садок із росою,
А, може, дощем на поріг упаду.
Голубко, не плач. Так судилося, ненько,
Вже слово, матусю, не буде моїм.
Прийду і попрошуся в сон твій тихенько
Розкажу, як мається в домі новім.
Мені колискову ангел співає
I рана смертельна уже не болить.
Ти знаєш, матусю, й тут сумно буває
Душа за тобою, рідненька, щемить.
Мамочко, вибач за чорну хустину
За те, що віднині будеш сама.
Тебе я люблю. I люблю Україну
Вона, як і ти, була в мене одна.
У шибку пташинкою вдарюсь Твою.
Прийду на світанні в садок із росою,
А, може, дощем на поріг упаду.
Голубко, не плач. Так судилося, ненько,
Вже слово, матусю, не буде моїм.
Прийду і попрошуся в сон твій тихенько
Розкажу, як мається в домі новім.
Мені колискову ангел співає
I рана смертельна уже не болить.
Ти знаєш, матусю, й тут сумно буває
Душа за тобою, рідненька, щемить.
Мамочко, вибач за чорну хустину
За те, що віднині будеш сама.
Тебе я люблю. I люблю Україну
Вона, як і ти, була в мене одна.
(Виходять
син із матір’ю,
ставлять квіти і запалені свічки)
2 Син: -Як віднині з тим болем я житиму, мамо?
Як
змиритися з тим, що у мене вже тата нема?
Він
з простріленим серцем упав на Майдані,
На устах
запеклось –
-Україна в нас, синку, одна.
Мати: – Він пішов на Майдан і поліг
за свободу.
Він цей
вибір зробив, бо інакше не міг.
Розридався
Дніпро і бурлить тихі води,
І
червоною кров’ю розплакався сніг.
2 Син: -Де ви, нелюди, де заховались по ночі?
Як вас
носить земля, де вам місце лишив Ахілес?
Батько
йшов уперед, він дивився вам в очі,
І цей
погляд навічно злетів до небес.
Брат: -
Та так, Устиме, вони нас не бачать,
Всі: -
Тепер Небесна Сотня ми крилата,
Щоб зберігати, вас
оберігати!..
1
Ведуча: Але
герої не вмирають! Вони завше будуть в наших серцях. По країні уже з’являються
перші вулиці та площі, названі на честь героїв Майдану.
Ведучий
2 Небесна
Сотня – то в серцях вогонь.
Він гаряче палав за Україну.
Віднині тихим співом заспокой
Ти, земле рідная, свою дитину.
Небесній
Сотні шана й молитви,
За чисті душі, що злетіли в небо.
Їм шлях високий Боже, освяти.
І в мирі, Господи, прийми до себе.
Україна: Палають серця і стоїть над Грушевського чад
І стяг український під небом тремтить переможно.
А тих, хто із чорних портретів суворо мовчать,
Навіки герої, яких забувати не можна.
І стяг український під небом тремтить переможно.
А тих, хто із чорних портретів суворо мовчать,
Навіки герої, яких забувати не можна.
Усе неможливе сьогодні
перейде межу.
І доля ще буде до мене і зла, і ласкава.
Але я виходжу на площу, але я кажу:
Слава Україні – Героям слава!
І доля ще буде до мене і зла, і ласкава.
Але я виходжу на площу, але я кажу:
Слава Україні – Героям слава!
1 Ведуча: Тисячі людей ідуть на Майдан віддати шану Героям
Небесної Сотні, запалюють свічки і ставлять квіти. Здається, що всі квіти Землі
перенеслись на Майдан. Оживає Майдан – оживає Україна.
16 Уч.: Живи, Україно, живи для краси,
Для сили, для правди, для волі!..
Шуми, Україно, як рідні ліси,
Як вітер в широкому полі.
До суду
тебе не скують ланцюги,
І руки не скрутять ворожі:
Стоять твої вірні сини навкруги
З шаблями в руках на сторожі.
Уч.: Стоять,
присягають тобі на шаблях
І жити, і вмерти з тобою,
І прапори рідні в кривавих боях
Ніколи не вкрити ганьбою!
Усі мої
сили, наснагу високу,
Й життя я віддам до останнього кроку,
Аби ти щаслива була, Україно,
Доля моя дивна Єдина!
1 Ведуча: Ми чули, як плакала Вкраїна
Їй було
шкода всіх своїх синів
Та знов
повстала із руїни,
Щоб
пам'ятати славних козаків
Своїх
героїв , вірних патріотів
Які
боролись за чужі життя
І рідну
маму, що у дома
Що
припадала до вікна,
І
виглядала свого сина,
А сина
уже давно нема!
Він ще
тієї ніченьки полинув
У вічний
сон, до неба він горнувсь
І жаль
великий, що більш не вернеться додому
Та жаль
ще більший, що його вже не вернуть!
Учитель.:Майдан
став символом боротьби, символом утвердження прагнень до європейських цінностей
у споконвічно європейській державі. І за цю боротьбу, за нашу за вами свободу й
оновлення країни заплачено страшну ціну: своє життя віддали найкращі. І
більшість з них молоді, сильні. Ті, що лише починав жити.
Вони
підняли людей на боротьбу. Сотні проповідей є ніщо в порівнянні з тим, що вчинили
для нас ці люди. Адже їхній вчинок – то велика жертовна любов. І якщо ми
збагнемо це, - не буде поміж нами зла.
Головним у світі є любов, і люди яких ми
поминаємо, власне, засвідчили свою любов до Бога й до своєї країни, свого народу. Хай палають свічки пам’яті загиблих
героїв «Небесної Сотні» у наших серцях, а розмірений бій хронометра відчеканить
час скорботи, душевного болю і жалю
Ведучий
2 Нехай
пам'ятають про наших героїв,
що за
волю поклали безцінне життя,
що
творили історію, наше минуле,
у яке
вже нема вороття.
1 Ведуча: Ми ще не
раз згадаємо цю весну
І ці
події , і цей кривавий шлях
І
закарбуємо у серці «Небесну Сотню»
Яка
тепер на небесах!
Спільна пісня-молитва «За Україну»


Немає коментарів:
Дописати коментар